• הרבה פעמים אנחנו מקבלים טלפון באמצע הלילה מבעלים היסטרי שאינו יודע האם ההמלטה תקינה, שואל מתי להתחיל לדאוג? האם צריך לעזור לאמא? ושאלות רבות נוספות. מעבר לכך, לקוחות לא תמיד מבינים שכשהם לוקחים גור/ה קטן, ההתבגרות המינית מהירה מאוד והערכות לא מתאימה תוביל להריון וגורים לא רצויים. סיכמנו עבורכם את המידע החיוני והרלוונטי ביותר.

  כלבה מגיעה לבגרות מינית בגיל 6-12 חודשים (כתלות בגזע). ייחום ראשון של כלבה יופיע בכלבות מגזע קטן (פינצ'ר, פקינז, שיצו, יורקשייר טרייר ועוד) סביב גיל6-7 חודשים בעוד שבגזעים גדולים (לברדור, בוקסר, רוע"ג ועוד) מעט מאוחר יותר. בגזעי ענק הייחום הראשון יכול להגיע גם לאחר גיל שנה!!! פעמים רבות הייחום הראשון הוא ייחום שקט והבעלים לא יבחינו בכך. בכל מקרה לא מומלץ לזווג את הכלבה בייחום ראשון מכיוון שלמרות שמבחינה הורמונאלית היא מוכנה, מבחינה פיזית ונפשית היא עדין לא שם...

  בניגוד לאישה המקבלת מחזור פעם בחודש אצל הכלבה מחזור הייחום מופיע אחת לשבעה חודשים בממוצע והוא מורכב מכמה שלבים מבחינה הורמונאלית:
  אנאסטרוס = תקופת השקט המיני: נמשך בממוצע בין 3-5 חודשים. בשלב זה הרחם משתקם מהחשיפה להורמון הפרוגסטרון ומכין עצמו לייחום הבא. בשלב זה הכלבה איננה מושכת זכרים ואין אפשרות להיכנס להיריון.

  פרואסטרוס: נמשך בממוצע 9 ימים (2-27 יום). בשלב זה ההורמון העיקרי הוא אסטרוגן, הנקבה מראה סימני ייחום: נפיחות עטינים, נפיחות שפתי הבושת, דימום וגינאלי (אחד הסימנים הבולטים ביותר לבעלים). הנקבה מושכת זכרים אך היא מסרבת לזיווג. בשלב זה הביצית עדין לא חרגה מהשחלה ולכן לא יתכן היריון. 

  אסטרוס: נמשך בממוצע 9 ימים (3-21 יום) . רמת האסטרוגן יורדת והנקבה מסכימה לקבל אליה את הזכר. זה הזמן בו מתרחש הביוץ ולכן זה הזמן להפגיש בין הזכר והנקבה.(ישנם מספר דרכים לזהות את המועד הנכון ביותר להרבעה בינהם ציטולוגיה מהואגינה, מדידת רמות פרוגסטרון בדם, ואגינוסקופיה ועוד אך לא נדון בזה כאן).

  דיאסטרוס/ הריון: לאחר הביוץ נוצר גופיף צהוב שמפריש פרוגסטרון והוא זה שאחראי על שמירת ההיריון. אורך שלב זה משתנה ובממוצע עומד על 63 יום (טווח של 56-72 יום).

  בשעה טובה הכלבה שלכם בהיריון, למה עליכם לצפות כעת-עוד לפני שמזווגים את הכלבה רצוי לטפל בכלבה היטב- לדאוג לחסן כנגד משושה וכלבת, לטפל כנגד תולעי מעיים ונגד טפילים חיצוניים (רוב חומרי ההדברה כנגד פרעושים וקרציות אינם בטוחים בזמן ההיריון). לוודא שהכלבה מגיעה במצב בריאותי תקין (לא שמנה/ רזה מידי).

  משך ההיריון הממוצע בכלבה הוא 63 ימים מיום הזיווג האחרון, אך הטווח יכול נוע בין 56-72 ימים. בתקופה הראשונה לאחר הכניסה להיריון הכלבה עלולה להיראות עייפה, חסרת תאבון, מצב רוח ירוד, שינוי התנהגות כלפי בני הבית. שינויים אלו חולפים לרוב תוך מספר שבועות. החל מיום 23-25 להריון ניתן לזהות את דופק העוברים באולטרסאונד. בדיקה זו חשובה לנו על מנת שנוכל לאמת שמדובר בהיריון ולא דלקת רחם. לקראת תחילת השליש השלישי כבר נזהה שינויים חיצוניים: הבטן גדלה, העטינים גדלים ומיום 45 אפשר גם לזהות את שלדי העוברים ברנטגן. בשלב זה חשוב לוודא שהכלבה מקבלת מזון איכותי שמספק לה את כל הדרישות התזונתיות הגבוהות אותן היא צורכת (מומלץ להתייעץ עם וטרינר לגבי סוג המזון).

  לקראת ההמלטה הצפויה הכלבה תחל להראות התנהגות של "קינון"- תאסוף סמרטוטים לפינה שקטה בבית, תביא אליה נעלי בית/ בובות של הילדים. סימנים נוספים לכך שההמלטה קרבה הינו טפטוף חלב מן העטינים (יתכן אפילו שבוע לפני ההמלטה), הסתובבות בבית באי שקט ועצבנות, הפרשות מהבושת, רעידות ואף הקאה.
  כאשר הכלבה מתחילה להראות סימנים אלו אם נעקוב אחר הטמפ' הרקטאלית שלה נראה כי היא צונחת במעלה (°C1)- זהו סימן וודאי לכך שההמלטה תתרחש ב-24 שעות הקרובות.
  רצוי להכין לכלבה מקום מוגן ונוח להמליט בו- לפזר עיתונים ישנים ומגבות, מנורת חימום אם יש.

  ההמלטה עצמה מתחילה כאשר הכלבה נשכבת על צידה ומתחילות התכווצויות בטניות- שק נוזלים ירוק ייפלט לראשונה ולאחר מכן תוך 30 דקות אמור לצאת הגור הראשון. הגורים יוצאים כשהם עטופים בשקים עובריים אותם הכלבה פותחת באמצעות שיניה, לאחר מכן היא מנתקת את חבל הטבור ומלקקת את הגור כדי להמריץ את נשימתו. מספר דקות לאחר מכן נפלטת השליה (גוש בשרני מדמם, תיתכן גם הפרשה ירוקה) וגם אותה אוכלת האם. משך הזמן בין גור לגור הוא בממוצע חצי שעה, אך עד 4 שעות זה נורמאלי. חשוב להיות ערניים לסימנים של דיסטוקיה= כשל בהמלטה!

  אין להתערב בתהליך ההמלטה, האינסטינקטים האימהיים ינחו את הכלבה לטפל בגורים. אך במידה והאם לא מטפלת בגורים יש להוציאם בעדינות מהשקים, לנתק את חבל הטבור (מבצעים קשר במרחק 3-5 ס"מ מהטבור ולחתוך אחריו), לנגב הפרשות מהפה ולשפשף במגבת על מנת לעודד התחלת נשימה עצמאית. לדאוג היטב לחימום הוולדות (מנורת חימום, שמיכות רכות, שקיות חימום במגע לא ישיר).

  הגורים אמורים להתחיל לינוק שעתיים ועד 4 שעות מרגע ההמלטה. במידה והם לא מצליחים להתחבר לפטמה בצורה נכונה יש לעזור להם.

  כיצד נזהה כשל בהמלטה= דיסטוקיה?
  1. 30 דקות של כיווצים חזקים מבלי שיצא גור.
  2. 2-3 שעות של כיווצים קלים ולא אחידים ללא התקדמות של גור.
  3. 4 שעות או יותר בין גור לגור ואין התכווצויות בזמן זה.
  4. בעיה נראית לעין- גור בולט החוצה מהוואגינה שלא יוצא וכד'.

  בעיה בהמלטה יכולה לנבוע מבעיות רבות הקשורות הקשורות לאמא או לגורים. בינהן ניתן לציין:
  באמא:
  • אמא צעירה מידי
  • תעלת המלטה צרה
  • בעיות מטבוליות (חסר בסידן/סוכר)
  • בעיות ברחם או במערכת המין האחורית.
  בגורים:
  • גור ענק (נפוץ כשיש שגר קטן)
  • גור מעוות
  • מנח לא נכון של הגור (רוחבי, רגל מקופלת...)
  יש גזעים המועדים לקשיים בהמלטה (ראש גדול ואגן צר): בולדוג צרפתי ואנגלי בהם מומלץ לתאם מראש ניתוח קיסרי.

  במידה ואתם מזהים דיסטוקיה יש להתקשר מיידית להתייעץ עם הווטרינר!!!

  לאחר ההמלטה חשוב לדאוג להזנה מתאימה לאם- מעבר למזון גורים שעשיר בסידן ועונה על הצורך העולה שלה בשל ייצור החלב. יש לדאוג להוציאה מספר פעמים ביום לטיול צרכים קצר. אחרי ההמלטה נמשכות הפרשות וואגינליות דמיות למשך כשבועיים- שלושה. במידה והכלבה מפתחת גודש בעטינים, רועדת, מדוכאת, חסרת תאבון יש לוודא שלא פיתחה דלקת עטין/ רחם.

  הגורים אמורים לינוק לפחות כל 3-4 שעות ומשקלם יעלה די מהר. הגורים פותחים עיניהם בגיל 10-14 יום ויש להעבירם למזון גורים (או מזון ביניים הנקרא סטרטר) החל מגיל 3 שבועות. במידה ומתקשים, ניתן להרטיבו מעט.

  ביקור ראשון אצל הווטרינר (במידה ואין בעיות קודם לכן) מומלץ לבצע בגיל 6 שבועות במהלכו הגור ייבדק ויעבור חיסון וטיפול נגד טפילי מעיים.

  לסיכום, גידול כלבה (לא מעוקרת) הינו דבר מורכב בעל אלמנטים רבים אשר יש להיערך אליהם. בעלים רבים רוצים שהכלבה האהובה שלהם תחווה הריון וגידול גורים לפחות פעם אחת בחייה אך לא לוקחים בחשבון כי דברים רבים עלולים להסתבך. בנוסף, גם אם הכלבה "נהנתה" מהחוויה האמהית – אל לנו לשכוח כי זמן קצר לאחר הלידה גוריה אמורים להילקח ממנה ולהימסר לבעלים חדשים.

  *** לשאלות נוספות, אתם מוזמנים תמיד ליצור איתנו קשר


  מאמרים נוספים